Ułatwienia dostępu

 

„Wy, którzy w Prawie szukacie usprawiedliwienia, zostaliście oddzieleni od Chrystusa, straciliście łaskę. My natomiast, dzięki Duchowi, oczekujemy nadziei usprawiedliwienia z wiary. W Chrystusie Jezusie bowiem nie ma znaczenia ani obrzezanie, ani jego brak, ale wiara, która działa przez miłość. [...] „Wy natomiast, bracia, zostaliście powołani do wolności. Tylko nie traktujcie tej wolności jako sposobu do ulegania ciału, ale przez miłość służcie sobie nawzajem. Całe bowiem Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował swego bliźniego, jak siebie samego." (Gal. 6, 4-6; 13-14)

Słowa największego misjonarza chrześcijaństwa i Chrystusowej miłości napisane dwa tysiące lat temu do jednego z chrześcijańskich zborów przymuszają mnie dziś do zabrania głosu w sprawie, która dotyczy naszych czasów, naszego kraju i naszych zborów.

Zbliżają się wybory i politycy zwyczajowo prześcigają się w wyścigu do serc i umysłów wyborców. Posługują się przy tym – niektórzy z nich -  jakby bez zrozumienia stwierdzeniami gładkimi i łatwo dla wyborców „strawnymi”. Wykorzystują też w sparingu z oponentami hasła, które mogą łatwo zapaść w serca i przekonać do głosowania właśnie na nich.

Robią jednak przy tym – przynajmniej niektórzy – rzecz straszną i haniebną. Wykorzystują ludzkie nieszczęście, dramaty, chęć znalezienia bezpiecznego, spokojnego domu i życia.

Jesteśmy więc straszeni wizją hord zdziczałych migrantów i uchodźców, którzy tylko czekają by nasze sielskie, szczęśliwe społeczeństwo napaść i rozerwać na strzępy.
Nieszczęście ludzi wykorzystuje się bezdusznie, by przekonać innych ludzi, że prawdziwym dla nich zagrożeniem nie jest korupcja, niezaradność, kunktatorstwo, afery i kłamstwa, ale drugi człowiek o innym języku, kolorze skóry, czy wierze.

Przerażające jest przy tym to, jak bezrefleksyjnie wykorzystuje się stereotypy, uprzedzenia i zwykły brak wiedzy. Jeszcze bardziej przerażające natomiast jest posługiwanie się retoryką wykorzystywaną już wielokrotnie przez różnorakie reżimy totalitarne.

Hitlerowcy mówili o żydowskich złodziejach, stalinowcy zmusili resztki Polaków żydowskiego pochodzenia do emigracji, ich obciążając winą za swoją ekonomiczną nieudolność.

My dziś, straszymy się muzułmanami, którzy... no właśnie, co zrobią?
Rozgrabią nasz kraj? Wymażą nasz patriotyzm i narodową świadomość?
Ilu musiałoby ich być, by mogli choćby marzyć o osiągnięciu takich rezultatów w naszym prawie czterdziestomilionowym narodzie mądrych, myślących ludzi? Dlaczego zresztą mieliby tego chcieć?
Mówimy o sobie, że jesteśmy chrześcijanami.
Chrześcijaństwo to religia miłości i otwartości na drugiego człowieka i jego potrzeby, a nie strachu i restrykcji!

Zamiast więc znajdować kolejne kruczki prawne uniemożliwiające migrację do Polski i szermować nieprawdziwymi pogróżkami zastanówmy się my, chrześcijanie, w jaki sposób możemy potrzebującym pomóc i jednocześnie zintegrować ich z nami. Nie zamykajmy gości w obozach, ale sprawmy, by chcieli i mogli stać się w Polsce integralną częścią naszego społeczeństwa.

Do tego, jako chrześcijanin i Polak, nie mogę i nie chcę pozwolić na publiczne głoszenie nienawiści i nawoływanie do odrzucania ludzi szukających w moim domu azylu i bezpieczeństwa.

Nie chcę tego ani ja, ani Kościół którego jestem biskupem.

Dlatego apeluję z głębi serca do moich Sióstr i Braci Polaków by nie ulegali retoryce nienawiści i opierali swoje wybory na wartościach, które wszyscy chcemy uznawać za dla polskości fundamentalne, na tolerancji, miłości i pokoju.

Ks. Przemysław Semko Koroza
Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP


Prezentacja Kościoła


Ekumeniczny Chór Kameralny


Diakonia


Dokumenty


Czytelnia


Teologia


Katalog książek


Biblioteka Synodu

Ks. Michał Jabłoński jest proboszczem parafii od roku 2008. Absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i wydziału teologii ewangelickiej New College Uniwersytetu w Edynburgu. Ordynowany na pastora KER 25 maja 1995 r. Przed objęciem parafii warszawskiej służył w parafiach w Pstrążnej i Strzelinie.
tel.: 605 680 557,
e-mail: michal.jablonski@reformowani.org.pl
Pracą parafii kieruje Kolegium Kościelne wraz z proboszczem (pastorem) wchodzącym w jego skład.

Kompleks budynków Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie znajduje się przy al. Solidarności, na odcinku między pl. Bankowym, a ul. Jana Pawła II.

Kościół mieści się przy al. Solidarności 74.
Dom zborowy im. Jana Łaskiego przy al. Solidarności 76a

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie
00-145 Warszawa, al. Solidarności 76a
tel.: 22 636 99 45
Nr konta: 26 1240 6322 1111 0000 4606 8033
Kancelaria jest czynna:
12.00-20.00 - poniedziałek, środa; 12.00-16.00 - piątek
niedziela -  po nabożeństwie
Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godz. 10:30 oraz w święta. Nabożeństwa wieczorne odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 19:00. Wszystkie nabożeństwa odbywają się w kościele przy al. Solidarności 74.

Krzyż łaciński

Jesteśmy chrześcijanami

Wierzymy, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym,
naszym Panem i Zbawicielem.

Pomnik Reformacji w Genewie

Jesteśmy protestantami

Wierzymy, że zbawieni jesteśmy
z Bożej łaski przez wiarę.

Krzyż Hugenocki

Jesteśmy ewangelikami reformowanymi

Wierzymy, że Kościół podlega ciągłej odnowie
według Słowa Bożego.